Jõnkadi, jõnkadi jõulud tulevad 08. detsember Kylli

7. detsembril käis meil külas Terje Puistaja Eesti Rahvapärimuse Koolist. Ta rääkis meile jõuluaja kommetest ning õpetas vanu jõuluaja mänge.

Talvised pühad algasid juba toomapäeval 21. detsembril. See oli jõulueelse suurpuhastuse päev. Perenaine valmistas jõulutoite, küpsetas valmis jõululeiva ja tegi sülti ning verivorste. Peremees pani käima jõuluõlle. Toad pühiti puhtaks ja toodi näärid tuppa. Näärid olid õled, mis laotati põrandale. Seal siis vanemad inimesed pikutasid, vestsid juttu ja laulsid. Noored mängisid ja lõbutsesid õlgedes.

Meie mängisime koos Terjega kingsepa mängu, teomehe eksami-mängu ning tondimängu. Õpetaja Kersti tehti jõulusokuks ja igaüks sai sokku silitada või tema eest ära joosta.

Kõige lõpuks jagas mängude õpetaja meile kõigile õnnepähklid, mida tuleb kaasas kanda ja mille sisse soov mõelda. Kui küllalt tõsiselt mõelda, läheb soov ka täide!